Podsumowując: Praca geodety związana jest z szeroką znajomością przepisów prawa a także wiedzą techniczną i odpowiedzialnością prawną za dane naniesione na dokumentację. Geodetą nie może być każdy. Ta z pozoru krótka, łatwa i przyjemna praca, w rzeczywistości nie jest sielanką. Geodeta boryka się przede wszystkim ze słabą jakością materiałów udostępnianych przez Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, rosnącym z roku na rok zakresem i wymaganiami sporządzanych dokumentów, trudnymi warunkami terenowymi, urzędami, przepisami prawa i mnogością opłat. Po uświadomieniu sobie w przybliżeniu specyfiki pracy geodety, sam oceń, czy usługi geodezyjne, aż tak dużo kosztują? Mając świadomość interdyscyplinarności geodezji, oceń, czy płacisz tak wiele, za usługę inżyniersko-prawną i zastanów się, ile dla porównania obecnie kosztują inne usługi i dobra.
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wytyczenie budynku w obecności ekipy budowlanej, ze względu na to, że tyczenie to będzie służyć właśnie im przy wznoszeniu fundamentów i później ścian budynku. To oni dostarczą materiał, z którego wykonają ławy ciesielskie, a także tak je zlokalizują, żeby swobodnie między nimi mógł poruszać się operator koparki. Tyczenie najlepiej przeprowadzić w dniu wejścia na plac budowy ekipy budowlanej lub co najwyżej kilka dni przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Istnieje również możliwość wykonania pełnego tyczenia przez ekipę geodezyjną, włącznie z przygotowaniem ław ciesielskich, jednak w tym przypadku koszty takiej usługi wzrosną ze względu na konieczność przygotowania materiału oraz dłuższy czas i większy nakład pracy, który musi poświęcić geodeta na działce oraz na składzie budowlanym.
Na podstawie Ustawy Prawo Budowlane do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowalnego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest zobowiązany dołączyć dokumentację geodezyjną, zawierającą wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej oraz informację o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu, sporządzoną przez osobę wykonującą samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii oraz posiadającą odpowiednie uprawnienia zawodowe.
Odpowiadając na pytanie zadane na samym początku: czy potrzebna nam geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza? Odpowiedź brzmi TAK, nie tylko potrzebna, ale jest nam konieczna. Wymagają tego od nas przepisy prawa. Jeżeli więc chcemy uniknąć problemów z odbiorem budynku – zlećmy te czynności wykwalifikowanemu geodecie.